Meist

HAKI » Meist

tARTu pood

2019 aasta lõpus avas Voronja galerii Aparaaditehases Tartu kunstnike aastalõpunäitusmüügi, mille nimeks oli “tARTu pood”. “Tahtsime näituse nimes välja tuua vihje, et tegu on näitusega, kus saab näha Tartu kunstnike loomingut ning et seda saab ka osta. Pood on ju koht, kus saab midagi osta,” põhjendasid Voronja eestvedajad Kaili Kask ja Raul Oreškin näitusenime valikut. Pop-upina avanenud “tARTu poe” võttis publik kiirelt omaks ning nõnda tekkis mõte Aparaaditehases edasi tegutseda. 2021. a septembris avanes “tARTu poe” ruumides autoribaar NAPP, mille lükkasid käima Eesi Raa ja Ulla.

2021 aasta jaanuaris toimus järjekordne laienemine, nüüd näitusesaali võrra, kuna lisaks kunstipoele oli tekkinud vajadus ka avada näituseid. Alates 2021. a jaanuarist käivitus taskuhääling “tARTu hääl”, mis annab siiani hääle Tartuga seotud loojatele ja nähtustele. 2021 aastal pälvis “tARTu pood” oma tegevuse eest Tartu Kultuurikandja uustulnuka kategoorias laureaadi tiitli ning isolatsiooni ajal „varjatud kaameraga“ salvestatud videoklipid, pärjati samal aastal Kuldmuna konkursil, pronksmuna tiitliga. Podcasti “tARTu hääl” tunnustati aasta hiljem samuti Kultuurikandja laureaadi tiitliga.

2022. aastal käivitus koostöö Ukraina kunstnikega. Koos Tartu loojatega koguti Hersoni kunstnike toetuseks rohkem kui 15 000 eurot. Igapäevase tegevusega lisandus Hersonis elava kunstniku, Viktoria kirjade vahendamine, mille eest tunnustas Eesti Kultuuri Koda Raul Oreškini ja Viktoria Berezina tegevust Aasta Teo tiitliga. Nüüdseks elab Viktoria Tartus ja on samuti meie meeskonna liige. 2023. aastal pälvis “tARTu pood” oma tegevuse eest taas Kultuurikandja laureaadi tiitli, sel korral aasta organisatsiooni kategoorias. Kultuurkapital tunnustas samal aastal Kaili Kaske ja Raul Oreškinit kujutava kunsti vallas aasta auhinnaga.

HAKI galerii

2023 aasta märtsis muutus “tARTu pood” HAKI galeriiks. “tARTu poe aeg sai läbi. Kontseptsioon, esitleda Tartuga seotud loomingut nii linlastele kui linna külalistele, oli hea, aga pandeemia tingimustes tuli seda korduvalt muuta, sest ellu oli vaja jääda ning üha enam muutusime sarnaseks kultuurimajaga, kus toimus küll palju põnevat, aga kus kunstimüük jäi teisejärguliseks. Seega otsustasime aasta alguses, et toome fookuse tagasi kunstile ja ühtlasi muudame ka nime,” selgitasid galerii asutajad muutustevajadust.

HAKI nime valikul on mitmeid põhjusi. tARTu poe kunstnike seas on algusest peale olnud Toomas Kuusing, kes tegi spetsiaalselt Tartule mõeldud teose „Tartu kodutud hakid“, sest linna poolt parkidesse paigaldatud hakipeletid, ajasid linnud kodudest välja. Samuti Tartu looja, Mika Keränen on nimetanud Tartut lausa hakipealinnaks. “Meie Peipsiveere galerii kannab nime „Voronja“, mis tuleneb venekeelsest sõnast „vorona“ ehk tõlkes „vares“ ning hakid ja varesed on ka linnuriiigis omavahel sugulased, nagu ka Voronja ja HAKI galeriid. Tundus, et HAKI on ainuõige valik,” lisasid omalt poolt ka Kaili ja Raul.

HAKI galerii fookuses on kunst, täpsemaks minnes, galeriil on kaks suunda – kunstiprogramm, milleks on omaette näitusesaal ning kunstimüük, mis toimub samuti eraldi ruumis, aga ka e-poes. HAKI galerii püüab kunstis näidata publikule mängulisemat poolt, et tuua inimesi kunstile lähemale, et galeriisse sisenemine ei nõuaks möödujalt julgustükki, vaid see oleks sama orgaaniline ja loomulik nagu toidupoodi sisenemine. Näeme HAKI’s!

MEESKOND

Raul Oreškin

Asutaja
programmijuht

Kaili Kask

Asutaja
sisekujundaja

Silja Truus

GalerisT
kunstnik

Eesi Raa Oreškin

Turundusjuht sotsiaalmeedia

Lee Oreškin

E-poe haldur

Taavi Einberg

Veebihaldur

Jaanus Kaasik

Taskuhääling
“tARTu hääl”

Maria Kilk

Fotograaf

Viktoria Berezina

Ukrainakeelsed tuurid