HAKI » Toomas Kuusing Harilikud maailmad

Toomas Kuusing: Harilikud maailmad

Kunstniku loomingul kujutatud teemad tulenevad nii linna- kui ka maaelust, kunstielust, seltskonnast, muusikast, meediast − ehk kõigest ümbritsevast. Neist teemadest inspireeritud teosed jutustavad lugusid. Kokkuvõttes moodustub neist kaasaegne folkloor, kus reaalsus põimub kollektiivse alateadvuse pettekujutelmade ja sürreaalsusega. Seda kõike vürtsitab huumor, mille skaala ulatub naivistlikust naljast terava groteski, iroonia ja ühiskonnakriitikani.

haki galerii
K – R 12.00 – 18.00 : L 12.00 – 16.00

Aadress
Kastani 42, Tartu – Aparaaditehas

Kuupäevad
3. märts – 22. aprill

Aasta
2023

Toomas Kuusingu näituse avamisega muutus tARTu pood HAKI galeriiks. „Nime muutuse taga on tegelikult vajadus uuendada galerii kontseptsiooni,“ selgitavad galerii käivitajad Kaili Kask ja Raul Oreškin. „Oleme kolme tegutsemisaastaga tARTust välja kasvanud ning galeriis esitletevate kunstnike valik on väljunud Tartu piiridest,“ lisab Haki galerist Silja Truus. HAKI galeriil saab olema suurem fookus kunsti eksponeerimisel. Lisaks hakkab galerii pakkuma esmast nõustamist kunsti valikul ning vajadusel ka sisekujunduslikke lahendusi kunsti lõimimisel interjööriga. Endiselt saab galerii ruume broneerida erinevate sündmuste läbiviimiseks. Uue galerii nime valikul jääb Tartuga seos alles. Tartu hakke on oma loomingusse põiminud lisaks kujutavale kunstile mitmed kirjamehed. Oskar Luts ja Mehis Heinsaar on hakiparve kirjeldanud kui tartulikku nähtust. Hando Runnel, Indrek Hirv ja Jaan Kaplinski on põiminud Tartu hakid oma luulesse. Mika Keränen on tituleerinud Tartu lausa hakipealinnaks. Hakid on andnud põhjust mitmeteks meediaartikliteks ning vähemalt üheks Tartus läbiviidud ülelinnaliseks eksperimendiks. „Uus nimi loob arusaadavama silla Peipsiveerel tegutseva Voronja ja Tartusse jääva Haki galeriide vahel ning loodetavasti on uuenenud nimega galerii lihtsamini leitav ka virtuaalmaailmas,“ täiendavad veel Kask ja Oreškin. HAKI galerii avanäitusel on Toomas Kuusing kujutanud teemasid, mis tulenevad nii linna- kui maaelust, kunstielust, seltskonnast, muusikast, meediast − ehk kõigest ümbritsevast. Neist teemadest inspireeritud teosed jutustavad erinevaid lugusid. Kokkuvõttes moodustub neist kaasaegne folkloor, kus reaalsus põimub kollektiivse alateadvuse pettekujutelmade ja sürreaalsusega. Seda kõike vürtsitab huumor, mille skaala ulatub naivistlikust naljast terava groteski, iroonia ja ühiskonnakriitikani.

Toomas Kuusing (s. 1976 Meremäel) on lõpetanud 2005. aastal Eesti Kunstiakadeemia vabade kunstide eriala. Alates 2001. aastast kuulub ta kunstirühmitusse Non Grata. 2002. aastast on ta osalenud ühisnäitustel ning esinenud isiknäitustega Eestis, Saksamaal, Prantsusmaal, Inglismaal, USA-s, Tšiilis, Austraalias, Lõuna-Koreas jm.

Pilte avamiselt

Meedia kajastus

Edasi, 18.02.2023
Tere tulemast hakipealinna! Raul Oreškin
https://edasi.org/178268/raul-oreskin-tartu-on-hakipealinn/

Kultuur ERR, 04.03.2023
Galerii: tARTust sai värske Haki galerii
https://kultuur.err.ee/1608904637/galerii-tartust-sai-varske-haki-galerii

Tartu Postimees, 05.03.2023
tARTu pood on nüüd hakkide päralt. Liisa Salakešina
https://tartu.postimees.ee/7725150/tartu-pood-on-nuud-hakkide-paralt

Eesti Kunstnike Liit, 06.03.2023
Aparaaditehases tegutsev tARTu pood muutub Haki galeriiks
https://www.eaa.ee/aparaaditehases-tegutsev-tartu-pood-muutub-haki-galeriiks

Eesti Päevaleht, 06.03.2023
FOTOD | Aparaaditehase Galeriide ööl sai kunsti nautida ja luua  
https://epl.delfi.ee/artikkel/120153272/fotod-aparaaditehase-galeriide-ool-sai-kunsti-nautida-ja-luua

Hooandja, 10.04.2023
Raul Oreškin: “Oluline on märgata ja tunnustada uusi algatusi.”
https://www.hooandja.ee/blog/raul-oreskin-oluline-margata-ja-tunnustada-uusi-algatusi


Leia Toomas Kuusingu teosed ka meie e-poest